A medencefűtés a hűvösebb idő beálltával válik különösen indokolttá, hiszen tapasztalataink szerint a medencetulajdonosok nehezen válnak meg a medencézés nyújtotta örömöktől az őszi időszakban.
Kültéri víztestünk mesterséges melegen tartásával a főszezont követően még akár 1-2 hónapig élvezhetjük a fürdőzést. A lehetőség száma magas, ezért cikkünkben igyekszünk a legelterjedtebb módszereket összeválogatni.
Bár a kérdés megválaszolása nagyon egyszerű, érdemes mélyebbre ásni, hogy a megfelelő kihűlés elleni védelmet válasszuk.
A medence vize a hűvös, őszies idő beköszöntével a levegő és a talaj hőmérsékletével arányosan hűlni kezd. Az intenzitást csupán 1/3 részben befolyásolja a medencetestet körülvevő talaj hőmérséklete (süllyesztett medencéknél), míg a jelentősebb, 2/3-os részben a párolgás a fő tényező. Az elpárolgó víz leadja hőenergiáját környezetének, ezáltal a medencénk vize kihűl.
A párolgás könnyedén megakadályozható akár takarófóliával is, de ennek folyamatos kiterítése és beszedése körülményes munka, nem beszélve a balesetveszélyről. A fólia alá a kosz és törmelék mellett a háziállatok, valamint súlyos esetben a kisgyerekek is beeshetnek, ami – mondanunk sem kell -, mindenképp elkerülendő.
Másik megoldás lehet a vízhőmérséklet stabilabban tartására a medencefedés. Ez már egy sokkal biztonságosabb (ám költségesebb) megoldás, de hosszú ideig ez a megoldás sem tart ki a hideg elleni harcban.
Bár a párolgás könnyen visszafogható, ezzel lassítható a lehűlés folyamata, az eljárások mégsem biztosítanak teljes körű védelmet a hideg ellen, hiszen a víz így is fokozatosan hűlni fog. Nézzük hát azokat a gépesített megoldásokat, melyek ősszel különösen, de akár borúsabb nyári napokon is a segítségünkre lehetnek abba, hogy a medence hőmérséklete stabil maradjon.
A medencefűtés házilag való megoldása sokak számára örvend közérdeklődésnek, ugyanakkor semmiképp sem javasoljuk, hogy a fűtést maguk, házi módszerekkel oldják meg. Egyrészt rendkívül balesetveszélyes az elektromos medencefűtés házilag való elkészítése, másrészt az így összetákolt rendszerek általában környezetszennyezőek, nincsenek bevizsgálva és hitelesítve, valamint üzemeltetésük is költséges. Ha szeretné elkerülni a baleseteket és profi megoldásra vágyik, akkor tartózkodjon a medencefűtés házilag való elkészítésétől!
A hőszivattyús rendszerek számos előnnyel rendelkeznek, melyekből a legfontosabbak az alábbiak:
A hőszivattyús medencefűtő rendszer működési elve az alábbi videón tekinthető meg:
https://www.youtube.com/watch?v=FJe2LRh0GWI
További cikkeink közt megtalálhatja a hőszivattyús rendszererek részletesebb leírását: "Medence hőszivattyú".
A kazános megoldás szintén elterjedt forma a medence fűtésére, nézzük a főbb tulajdonságokat!
Az elektromos rendszerek a közepes árkategóriát képviselik. számos előnnyel bírnak, ugyanakkor jelentős hátrányt is fel kell számolni a tulajdonságaik közé.
Végezetül a legolcsóbb módszer a napkollektoros megoldás. Ezt akár mi is elkészíthetjük házilag, a megfelelő eszközök és alapanyagok beszerzésével. Nézzük is a pozitív és negatív tulajdonságokat!
A fenti négy medencefűtési rendszer ismertetésével mindenki megtalálhatja a saját igényeihez illő megoldást. Sokan kérdezik tőlünk is, hogy melyik rendszert ajánljuk, melyre mi egyértelműen a hőszivattyús megoldást szoktuk válaszolni. Ennek a rendszernek a legjobb az ár-érték aránya, valamint ez a rendszer még a késő őszi időben is eredményes lehet.
TIPP: Ha szeretne jó ár-érték arányú hőszivattyú rendszert vásárolni, akkor ITT megtekintheti kínálatunkat!
Természetesen a fűtés mellett javasolt medencefedés alkalmazása is: a fűtés melegen tartja a medencét, a fedés pedig hozzájárul a hő veszteség csökkentéséhez.
Bár a fenti rendszerekkel hetekkel megnövelhetjük a medence használati idejét, sajnos anyagilag nagyon drága lenne egész szezonon kívüli időszakban fűtenünk a medencénket. Ezért, ha a víz hőmérséklete tartósan 15 C® alá csökken, mindenképp szükséges lehet a medence téliesítése. A medencefűtés kivitelezhető több megoldással is, de fontos, hogy profi és biztonságos megoldást válasszunk és ne akarjuk megoldani a medencefűtés házilag való barkácsolását.