Bár a kültéri medencék önmagukban esztétikus látványt nyújtanak otthonunk kertjében, a kifogástalan megjelenésük bizony nem alapállapotuk. Ha a vizüket nem gondoznánk, akkor az hamar koszosodna és algásodna, mely nem csak az esztétikumot befolyásolja, de ellehetetlenítené a használatot is. A felszaporodott mikroorganizmusok jelenléte káros az egészségre, a medencében levő szennyeződések és a zöld medencevíz pedig rontják a látványt.
Mivel az otthoni medence elsődleges feladata a család és a baráti társaság kényelmes kikapcsolódásának biztosítása, ezért a legvégső esetben szeretnénk a szezonban hetente 2-szer lecserélni a teljes vizet, és lesúrolni a medence falát. Ilyen esetben a megoldás nem más, mint a medence alapgépészetének beszerelése.
Cikkünkben most az alapszintű medence gépészet elemeit, közelebbről nézve a vízforgató szűrőket fogjuk megvizsgálni!
A medencéhez sok-sok gépészeti elem csatlakoztatható. Ezek közül léteznek olyanok, melyek kényelmi funkciót látnak el, vagy olyanok, melyek a vizet tisztítják meg a kémiai vagy a biológiai szennyeződésektől. Léteznek olyan egységek, melyek feladata a medence megvilágítása, vagy éppenséggel a vízmasszázs. Ezek mind kiegészítő gépészeti elemek, melyek megléte nem „kötelező” kültéri medence esetén, csupán komfortérzetünket növelhetik, vagy egyszerűbbé teszik a víztest egészséges használatát. Senki nem szeretne az alábbihoz hasonló medencét a kertjébe:
Létezik ugyanakkor olyan egység is, mely minden kültéri medence esetén elengedhetetlen: ez nem más, mint a medence alapgépészeti egysége, más néven a vízforgató és szűrő berendezés. A szűrő nélkülözhetetlen, ha azt szeretnénk, hogy a medence vize kifogástalan állapotú legyen. Alább pontokba szedve végigvesszük, hogy miért is fontos az alapgépészet megléte:
Az alapgépészetben megtalálható eszköz mérete és teljesítménye attól függ, hogy mekkora méretű medencével rendelkezünk. Míg a kisebb méretű medencék esetén nincs szűkség nagy teljesítményű gépészetre, addig egy nagyobb medence esetén a kis teljesítmény nem vezetne megoldásra.
Emiatt alapvetően két fajta alapszintű medence gépészetet szoktunk javasolni medencéinkhez, melyeknek tulajdonságait és használhatóságát alább vesszük sorra.
A homokszűrő a legáltalánosabb medence gépészeti egység. Általában normál, vagy nagyméretű medencék esetén használjuk a víz tisztán tartására és az áramlás fenntartásához. Nézzük is az előnyöket és a hátrányokat!
Előnyei:
Hátrányai:
A homokszűrős vízforgató rendszer a leginkább elterjedt medence gépészeti egység. Bár az alapberuházás magasabb, mint a belógatós szűrő esetén, a hosszú élettartamra vetített megtérülés kedvezővé teszi az eszköz beszerzését.
A telepítését tekintve a homokszűrőt érdemes a medencetelepítéskor elhelyezni. Az egység egy gépészeti aknában foglal helyet, közvetlenül a medencetest mellett, illetve egybeépítve a medencetesttel.
Amennyiben a medencetest mellé megrendeli a homokszűrőt is, úgy mi a gyárunkban már elvégezzük a villamos művi munkálatokat, és a helyszínen a medencével együtt telepíthető a rendszer.
Hogy miért hasznos mindez?
A kifúvóágak a beszívókkal ellentétes oldalon helyezkednek el és nagyjából 20 centiméterrel a vízfelszín alatt alakítjuk ki őket. Azért fontos, hogy a vízfelszínhez aránylag közel helyezkedjenek el mivel így segíthetik a vízfelszínen levő szennyeződések szkimmer felé áramlását. A rendszer egészét PVC csövek kötik össze. A rendszer további előnye, hogy egyszerűen bővíthető extra gépészeti elemekkel is.
A rendszert általában napi kétszer 2-3 órát érdemes üzemeltetni, de amennyiben nagyon meleg van, úgy ennél hosszabb napi üzemidő is szükséges lehet.
A rendszer tisztítása igen egyszerű és elég a szezon végével elvégezni: a szűrő alján levő szelep kiengedésével a vizes szennyeződés lecsurog magától. Téliesítés alkalmával egyszerűen vízteleníthető a rendszer, a medencetest nyílásait dugókkal fedjük, a csőrendszert csapszelepekkel elzárjuk.
A homokszűrős rendszer beüzemeléséről és karbantartásáról itt olvashat!
A belógatós szűrő egy kis gépészeti egység, melyet elsősorban kör alakú medencékhez ajánlunk. Ahogy a neve is mutatja, a szerkezetet elég egyszerűen belelógatni a vízbe, majd a tisztítást és a forgatást megoldja maga a gép.
Előnyei:
Hátrányai:
A felépítése és működése igazából nagyon egyszerű. A belógatása úgy valósul meg, hogy a rendszer felső szívórésze a víz felszínén marad: itt történik meg a víz beszívása. A medencevíz áthalad a kis szűrőn, mely megtisztítja azt, majd a szűrő alján távozik a tisztított víz. A vízforgatási teljesítmény alacsony, ezért leginkább körmedencék esetén lehet elegendő megoldás, amikor a medence formája segíti a víz folyamatos áramlását. Mivel nincs külön kiépített csőrendszere, ezért az egységhez nem javasolt további gépészeti elemek hozzákapcsolása, ezért a medence gépészet bővítése nem lehetséges vele.
Téliesítés esetén egyszerűen csak ki kell emelni a vízből és száraz helyen átteleltetni.
A medence gépészet fő egysége mindenképp elengedhetetlen kelléke kel, hogy legyen a tulajdonosok számára. Az alapgépészettel nem csak a medencevíz épségét óvjuk meg, hanem magát a medencét és annak anyagát is. Éppen ezért megéri a beruházás, hiszen az áldozat magasabb élettartamhoz vezet.
Kollégáink minden esetben segítenek kiválasztani a megfelelő teljesítményű egységet medencéjéhez, így örömmel fogadjuk a kérdéseket!
TUDTA?
Ha medencéje mellé homokszűrős gépészetet is rendel, akkor a medencetest árának 50%-át elengedjük! Kérjen tőlünk díjmentes ajánlatot most!